Zjesť kompu aj s navijákom.

Autor: Szilárd Somogyi | 9.8.2016 o 10:19 | (upravené 9.8.2016 o 15:54) Karma článku: 3,74 | Prečítané:  807x

Minister Solymos v júli snáď sa preriekol a oznámil, že „Nevýhodnú zmluvu sme rozviazali a terajší dodávateľ bude pokračovať v prevádzkovaní kompy len dovtedy, kým nové verejné obstarávanie nebude ukončené."

Keď sme v júli minulého roka zaslali výtlačok dunajskostredského mesačníka Propagand poslancovi Érsekovi, ešte sme netušili, že v maďarčine uverejenený článok o dunajskej kompe svojim posolstvom sa dostane až do parlementu, pričom vtedy ešte „len“ poslanec Érsek bude veľmi správne tvrdiť, že zmluva, ktorou na pätnásť rokov ukotvili partnerstvo, či skôr komplictvo „je takmer nevypovedateľná bez vysokých penále“.

Odvtedy prebehli voľby, a materská strana Most - Híd poslanca Érseka sa stala súčasťou vládnej koalície, a do kresla ministra životného prostredia zasadol jeho stranícky kolega, Solymos, ktorý nezabudol, že v prípade kompy sa všeobecne očakáva rýchle riešenie, a spoločenskej objednávke vyhovel rozviazaním pracovného pomeru generálneho riaditeľa vodoshospodárov, Lazára s dohodou. Toto riešenie bolo vo všeobecnosti prijaté ako pozitívne, ba niektoré média to vysvetlovali tak, že Lazár dostal povestné „kopačky“. Skôr by sme to však mohli nazvať povestnou „odpútaciou akciou“ nakoľko s prihliadnutím na jeho nesporné zásluhy zostával aj naďalej splnomocnencom pre sústavu vodných diel Gabčíkovo – Nagymaros, ako aj členom dozornej rady spoločného podniku vodohospodárov a veľkej nemeckej korporácie. 

Odpútacia akcia však nemala za hlavný cieľ maskovanie politicko – podnikateľského prežitia spomenutého pána, ale skôr maskovania „konečného riešenia“ osudu kompy na Dunaji, čo sa nám javí skôr ako ako riešenie osudu dlhoročného dodávateľa vládnych inštitúcií.  Minister Solymos v júli snáď sa preriekol a v gombaseckom letnom tábore svojim poslucháčom oznámil, že „Nevýhodnú zmluvu sme rozviazali a terajší dodávateľ bude pokračovať v prevádzkovaní kompy len dovtedy, kým nové verejné obstarávanie nebude ukončené.“

A fakt, zmluva o prevádzkovaní kompy bola spoločnou vôľou zúčastnených strán v tomto duchu ukončená. Slová niekdajšieho poslanca a teraz človeka z fachu, štátneho tajomníka dopravy Érseka o drahej vypovedateľnosti sa však nenaplnili. Súkromná spoločnosť z Bratislavy, ktorá mala zmluvu so štátom na pätnásť rokov so zaručeným príjmom minimálne 25 miliónov eur z tejto zlatej bani vycúvala za....
Za? Hádajte, ale neuhádnete za koľko. Radšej si prečítajte príslušnú pasáž dodatku k zmluve:

Áno, čítate dobre, súkromná spoločnosť z tejto zmluvy vycúvala „za nič“. A pritom v inventári majú aj novú kompu. Aspoň to mohli dať ako podmienku, že Vodoshospodárska výstavba (VHV) to odkúpi. Ale ani len to. 

O vysvetlenie či takéto počínanie je reálne predstaviteľné, sme požiadali ministra životného prostredia, ktorý tiež pochádza z podnikateľského prostredia. Minister Solymos v tomto prípade už bol skúpy na slovo, a odkázal nám, aby sme sa obrátili na vedenie vodohospodárov. 
Tak sme sa obrátili na generálneho riaditeľa VHV s otázkou, či sa súkromnej spoločnosti sľúbila aspoň nejaká kompenzácia za takúto veľkorysosť a či považuje takéto správanie za reálne? V odpovedi sme sa dočkali vylúčenia kompenzačného sľubu, resp. o reálnosti ukončenia zmluvy „zo Zadaru“ sme sa mohli dočitať, že „...je prejavom súhlasu oboch strán, kde prevádzkovateľ kompy súhlasil s ukončením zmluvy za podmienok v ňom stanovených.“

Múdrejšimi sme sa nestali ani po týchto odpovediach, takže nič nám neostalo, len aby sme sa obrátili na vedenie spoločnosti Ponton City, aby sme sa dozvedeli, čo ich viedlo k takémuto nelogickému kroku. Či majú už dosť peňazí, či si to rozmysleli, ale ako skôr romantická možnosť sa nám javila aj to, že v odpovedi nám potvrdia, že sa stotožnili so všeobecnou kritikou tejto predraženej zmluvy a že si uvedomili, že takto sociálny štát sa vybudovať nedá. 
Toto naše očakávanie sa nenaplnilo a vedenie Ponton City nám odkázalo, že si rozmyslia len to, či nám poskytnú odpoveď alebo nie. A následne sa rozhodli, že odpovedať nebudú.

Prístup zúčastnených strán nás presvedčuje, že máme na stole ďalšiu transparentnú, prehľadnú zmluvu, pri ktorej nikto nič nedrží v tajnosti. A kým ministerstvo spravodlivosti bude viesť stranícka kolegyňa ministra životného prostredia, to zrejme tak aj ostane.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Zeman ťahal Drahoša do bahna, no on sa nedal. Znamená to prehru?

Český prezident sa vôbec sa nezmenil.

KOŠICE KORZÁR

Raši podal trestné oznámenie pre marenie volieb župana

Upozorňuje na enormný počet neplatných hlasov.


Už ste čítali?