Mandáty pani Žitňanskej a pána Lipšica.

Autor: Szilárd Somogyi | 27.5.2012 o 14:31 | (upravené 27.5.2012 o 16:14) Karma článku: 5,92 | Prečítané:  1261x

Je riskantné vyjadriť si vlastný názor o správe, ktorá zatiaľ nie je ani oficiálne uvedená. Sú dve hodiny popoludní, a o necelú hodinu organizuje Jana Žitňanská a Daniel Lipšič tlačovú konferenciu o opustení vlastnej strany. Aspoň toto je v médiách.

Vychádzajme z toho, že správa je pravdivá. V tomto prípade mi prichádzajú na myseľ dva myšlienky. Po prvé, že zrejme nebolo ľahké dosiahnuť takéto rozhodnutie (sám som to prežil vo februári). A tá druhá myšlienka, či pani Žitňanská a pán Lipšic vrátia svoje mandáty? Prvá téma je skôr osobná záležitosť, každý to prežíva to podľa vlastného charakteru. Otázka mandátu je však „háklivejšia".

Obidvaja sa dostali do parlamentu na kandidátke KDH a ako členovia KDH, takže je zrejmé, že sú predstaviteľmi tejto strany. Nie je potrebné predĺžene teoretizovať o tom, či voliči volia strany alebo osobnosti. Volebný systém je taký, aký je - a varíme z toho, čo máme, a preto je mne osobne ľúto z konštatácie, že aj pani Žitňanská aj pán Lipšič musia vrátiť svoje poslanecké mandáty.

Ak odôvodnenie s volebným systémom nie dostačujúce, uspokojme sa s tým, že dva mesiace po vzniku nového parlamentu je ešte príliš krátka doba na takéto rozhodnutie. Ak by však táto alternatíva už existovala v ich plánoch aj dávnejšie je nespravodlivé, aby takto získaný mandát naďalej uplatňovali a musia uvoľniť miesto nasledujúcim kandidátom za kresťansko-demokratické hnutie, ktorí sa naďalej hlásia k hodnotám tohto politického hnutia. Pre bývalého ministra vnútra bolo by slabou argumentáciou, ak by sa odvolával na vysoký počet preferenčných hlasov - krúžkov. To, že mohol získať takúto podporu, je výsledkom aj práce mnohých aktivistov a jeho kolegov, ktorý denno-denne vykonávajú prozaickú a menej atraktívnu politickú prácu.

Aj pani Žitňanskú aj pána Lipšica som spoznal, ako slušných a korektných ľudí. Svoju spravodlivosť a správnosť krokov musia zachovať aj v tých prípadoch, keď s tým idú zdanlivo proti vlastných záujmom! K tomu im prajem veľa sily, odhodlanosti a trpezlivosti! Aby mohli byť dobrým príkladom hodnotovo orientovaného politického správania.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Ramsaymu premiéra vyšla, slovenskí hokejisti zdolali v príprave Česko

Víťazstvo je dobré, ale vieme, že musíme hrať lepšie, priznal nový kouč Slovákov.

KOMENTÁRE

Podomový šmejd s jadrom Únie

Žiadna „super EÚ“ s jedným pevným jadrom sa nechystá.

EKONOMIKA

Kedy dostanete 13. a 14. plat? Fico podporil Dankov návrh

Koalícia sa zrejme dohodne na úľavách.


Už ste čítali?