reklama

Galkonteo

Blogovať v slovenčine som už nejaký čas plánoval, situácia však zmenila situáciu, a ako prvý text uverejňujem preklad článku autora Lashee-ho, ktorý bol napísaný ešte včera, 21.11. Rád by som Vás oboznámil s týmto virtuálny autorom, ktorý prevádzkuje jednu z najstarších maďarských spoločensko-politických blogov na Slovensku (od r. 2004). Preložený text je jeho 1267-mym. Väčšinu tvoria texty o menšinovej problematike a o bezpečnostnej politike. Lashee nie je členom žiadnej strany či politického hnutia. Považujem ho za jedného z najrozhladenejších odborníkov v tejto téme. (Značná časť odkazov poukazuje na maďarské články, kvôli autenticite ich uverejňujem, nie je však v mojich kapacitách zabezpečiť preklad aj týchto textov.)

Písmo: A- | A+
Diskusia  (11)

Lashee: 1267. Galkonteo

Tento článok venujem portálu Konteo!

V nedeľu večer bomby nevybuchujú. Ak sa v nedeľu o 22.00 hod. dostane na spravodajský portál informácia, tak z nej bude správa nanajvýš v pondelok ráno. Tak sa začala kauza odpočúvania, ktorej úžitok tkvie aspoň v tom, že sa naučíme, že v našej domovine nepracuje len SIS-ka. Nasledujú konšpiračné teórie.

Nora Slišková, šéfredaktorka Pravdy v nedeľu o 22.00 hod. publikovala zistenie, že redaktorov jej denníka odpočúva Vojenské obranné spravodajstvo. (Ak nevieš, čo to je, pozri tu.) Prvou informáciou bol teda emotívny komentár - kto by nebol emotívny, keby zistil, že ho odpočúvajú -, informácie prisľúbili v tlačenom vydaní denníka na druhý deň. Dovtedy to mohol byť aj marketing, aby si pondelňajšiu Pravdu kúpilo veľa čitateľov. Nebol.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nový čas, ktorý je z hľadiska serióznosti o jednu ligu nižšie než Pravda, no v predajnosti je finalistom Ligy majstrov, kládol v príbehu dôraz na odpočúvanie a sledovanie bývalého duchovného vodcu kampane SNS a terajšieho riaditeľa TA3 Michala Gučíka, pričom ľavicový denník spomenul len mimochodom.

K dvom správam z tlače - teda nie na základe potvrdených informácií, ale na základe mediálnych tvrdení - sa počas dňa vyjadroval kadekto. (Nechcel by som, aby mi zajtra zavolali zo Slovenského syndikátu novinárov, aby som odovzdal svoj preukaz, no v takejto vážnej veci vychádzať LEN z informácií novín bez akýchkoľvek iných faktov nie je presvedčivé. A tu je problém, že iné informácie sa v týchto prípadoch jednoducho získať nedajú. O tom však neskôr.) Netreba spin doctora, aby sme vedeli, že odpočúvať novinárov sa nepatrí, to dokáže posúdiť aj starosta z juhovýchodného Slovenska, ktorý sa nachádza na 130. mieste kandidátky svojej strany.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Galko zašiel za premiérkou Ivetou Radičovou, následne zvolal krátku tlačovú konferenciu, ktorá sa ťažko hodnotí. Pozrime si ju.

Na Twitteri sme dnes doobeda napísali, že spin doctor, ktorý napíše tento prejav, môže zvýšiť svoju cenu v predvolebnom boji. Mýlili sme sa. Prejav bol na hovno, Galko bol navyše indisponovaný, zle ho predniesol, každé slovo slabikoval a osobitne zdôrazňoval. To, že sa ocitol v neľahkej situácii, nie je vo vysokej politike dôležité...
Galko v prejave nepovedal, že: Nie, neodpočúvalo sa, choďte všetci domov a napíšte reportáže z bane, ale to, že každé odpočúvanie vojenskej kontrarozviedky bolo legálne. Je to veľký rozdiel, môžeme ho pokladať za nepriame priznanie.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Cestou von sa ho kolegovia pýtali, či nechce odstúpiť. A to len na základe profesijnej rozhorčenosti a kolegiality, odvolávajúc sa na informácie dvoch denníkov. Galko má odstúpiť, ale prečo? Lebo vyšli dva novinové články? Aby sme predišli nedorozumeniam, nechcem útočiť na svoju profesiu, no nikomu nenapadlo, že odpočúvania mohli byť zákonné a odôvodnené? Neviem, či boli, no len preto, že sa to stalo našim, netreba hneď stratiť rozum. Prítomní - pravda, kvôli Galkovej chybe, ktorý nepovedal, o čo ide - nemali ani poňatia, či a) sa odpočúvalo? b) ak áno, prečo? Nora Slišková pre svoj denník povedala: „V právnom štáte nemôžu existovať dôvody na odpočúvanie novinárov." Najhoršie je len to, že to myslela vážne. Som si istý, že nemusím vysvetľovať, prečo.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Galkova kariéra na ministerstve obrany nemala na ružiach ustlané. Premiérka Iveta Radičová hneď v počiatkoch vládnutia dávala ministrovi, ktorý ani pri najlepšej vôli nepôsobí ako vojak, lekcie, aby sa naučil poriadne po anglicky. Štátny tajomník ministerstva obrany Róbert Ondrejcsák bol potrebný preto, aby bol vo vedení ministerstva človek, ktorý hovorí aj po anglicky a rezortu rozumie. Galko to s vojenskou kontrarozviedkou nemal nikdy ľahké. Už na začiatku jeho kariéry tu bola kauza s Hudecom. Ak si na ňu nespomínate, pripomeňme si ju. Milan Hudec bol vymenovaný 28. júla a už 2. augusta bol odvolaný. O tom, že jeho lustračné osvedčenie nie je v poriadku, informovala 4. augusta vo svojom spravodajstve televízia Markíza. Ľubomír Galko vymenoval Hudeca do čela Vojenskej spravodajskej služby. O niekoľko dní na to, druhá vojenská tajná služba signalizovala, že jeho papiere nie sú v poriadku. Stalo sa konkrétne to, že na žiadosti o lustráciu a na lustračnom dokumente nesedeli dátumy, za taký krátky čas sa dlhý a komplikovaný proces lustrácie nedá zvládnuť. Galko konal, Hudeca preložil do zálohy. Hudec inak pracuje vo Vojenskej spravodajskej službe od roku 1997. Prirodzene, ihneď sa ozval Robert Fico, celý rozhorčený usporiadal tlačovú konferenciu, na ktorej tvrdil, že kvôli nezodpovednému prístupu ministra, exšéfa hypermarketu, je ohrozená bezpečnosť NATO, až mal človek pocit, že by kvôli Galkovi mohla vypuknúť tretia svetová vojna. Prirodzene, ihneď inicioval zvolanie parlamentného výboru, ktorý dozerá na činnosť vojenských tajných služieb, a vedie ho jeho človek, Peter Žiga, teda to nebude také ťažké dosiahnuť.

Robert Fico zabúda na jednu vec, a to na to, že jeho ľudia rozdrbali štruktúru slovenských vojenských tajných služieb. Zrejme si na to dnes už nikto nespomenie, len vojenskí atašé, že v čase Františka „Upratovacítender" Kašického si riaditelia podávali kľučky. Jaroslav Gofjár, Peter Solčanský, Stanislav Petranec, Juraj Šebo. Títo páni sa vystriedali za rok, Šebo napokon cyklus dokončil. Prekvapí teda, že pracovníkov tajných služieb zneistel fakt, že sa za jeden rok učili mená štyroch šéfov? Takáto fluktuácia by bola veľa aj v mliekarni, nieto v tajnej službe.

Tajná služba sa navyše veľmi ťažko kontroluje, parlamentný výbor je v podstate pre srandu, správy vojenských tajných služieb dostáva minister obrany, všetky správy, teda správy vojakov a SIS zasa dostávajú traja najvyšší ústavní činitelia. Keďže na tajné služby sa vzťahujú osobitné predpisy, voľnejšie sú aj ich pravidlá verejného obstarávania, ľahšie dávajú priame objednávky a poverenia. Niet divu, že minister - exšéf hypermarketu chcel urobiť inventúru, chcel vyčistiť Hudecov tajný Augiášov chliev, teda veľké krochkanie Smeru bolo pochopiteľné. To, aký papier má a aký nie, je iná otázka. (Náš predchádzajúci článok na túto tému tu.) Do čela Vojenskej spravodajskej služby sa napokon postavil Roman Mikulec.

Potom prišlo rivalizovanie. Z Vojenskej spravodajskej služby vraj vyšli informácie, že minister je pod vplyvom istej skupiny Vojenského obranného spravodajstva.

Na zverejnenom zvukovom zázname sa dvaja vysokopostavení dôstojníci, podplukovník Vladimír Belák a major Ľubomír Gorelčík, rozprávajú o predraženom nákupe počítačov. Okrem iného si kladú otázku, prečo je generál Ondřej Novosad kokot, resp. konštatujú, že náčelník Generálneho štábu Ľubomír Bulík je ešte väčší. S predraženým nákupom počítačov majú na ministerstve obrany veľké skúsenosti. Podľa správy zo 17. septembra 2010: Minister obrany Ľubomír Galko (SaS) podal ďalšie trestné oznámenie, lebo podľa jeho zistenia kúpil rezort v rokoch 2007 a 2008 400 osobných počítačov Tempes na spracovanie tajných údajov, pričom nákupná cena prekročila trhovú cenu o takmer osem miliónov eur.
Štefan Jangl, vtedajší riaditeľ Bezpečnostného úradu ministerstva, žiadosť o kúpu odvolal, lebo sa nedalo vypísať zákonné verejné obstarávanie. V čase dovolenky riaditeľa však jeho zástupca Mário Italy schválil predchádzajúcu obchodnú transakciu. Jangl bol neskôr bez udania dôvodu odvolaný.
Galko na tlačovej konferencii informoval, že pôvodná žiadosť sa vzťahovala len na tristo počítačov. Nákup sa považoval za nákup vojenského materiálu (vojenskej techniky), v tom prípade je totiž možný priamy nákup. Podľa súčasného vedenia ministerstva je však počítač produkt, ktorý je voľne prístupný na trhu, a bolo možné vypísať verejnú obchodnú súťaž.
Počítače predala Magic Trading Corporation za jednotnú cenu 19.395 eur, neboli však funkčné, keďže im chýbal potrebný certifikát, balík MS Office a protivírusový softvér. S rôznym príslušenstvom cena jedného počítača prevýšila aj 28-tisíc eur. (O tejto otázke sme písali tu, všeobecne o predražených biznisoch armády zasa tu.) Ide približne o podobný prípad, ako prevodovky Aligátorov alebo motorové člny objednané bez motora, ktoré tak mali hodnotu ako Palava 380...

Vyššie, pred uvedením dvoch konkrétnych prípadov, sme napísali, že Galko mal s tajnými problémy. Na čelo vojenskej kontrarozviedky, ktorá sa dnes javí ako nečistá, dosadil vlastného človeka. 15. februára tohto roka vysvitlo, že začiatkom októbra riaditeľa vymenil. Nuž, preto je to tajná služba. Antona Ondrušku nahradil Pavel Brychta. Podľa jeho vyhlásenia preto, lebo zástupca riaditeľa vojenskej kontrarozviedky ho napadol, no jeho výmena nebola v jeho kompetencii. Do tejto pozície dosadil Ondrušku, ktorý nepríjemnú osobu odvolal (nepodarilo sa mi zistiť, kto to bol), následne, kým Brychta získal lustračné osvedčenie, službu viedol. Keď Brychta dostal lustračné osvedčenie pre najvyšší stupeň utajenia, tak ho vymenoval, a z dočasného kádra urobil zástupcu. Firmu dnes vedie táto brigáda. Záležitosť zverejnila - fanfáry - odpočúvaná Vanda Vavrová.

Podľa večerného spravodajstva Markízy kontrarozviedka požiadala o odpočúvanie Vavrovej Krajský súd v Trenčíne, a to s cieľom zmapovať jej novinárske kontakty. Hovorca súdu Roman Tarabus pre komerčnú televíziu povedal, že povolenia na odpočúvanie sú tajné, preto sa k nim nevyjadrí, dokonca sa nevyjadrí ani k tomu, či súd takúto žiadosť dostal. Odpočúvania teda boli.

Na záver niekoľko faktov, budeme sa snažiť vniesť do nich čo najmenej názorov. Netvrdíme, že tieto fakty súvisia, no osobitne sú pravdivé, a oplatí sa nad nimi zamyslieť.

Vanda Vavrová môže pôsobiť aj ako Smer-pozitívna. (Nenapísali sme, že je.) To, prirodzene, nie je dôvod na jej odpočúvanie, no mohla sa dostať aj k informáciám, k akým sa nemohli počas predchádzajúcej vlády dostať novinári, ktorí nemali podobne úzke vzťahy s Róbertom Kaliňákom, ten mal totiž väčší vplyv než minister obrany Jaroslav Baška.

Majiteľom akciovej spoločnosti Perex, ktorá vydáva Pravdu, je akciová spoločnosť Florena. Obchod realizovalo J&T. Generálnym riaditeľom denníka je bývalý riaditeľ bratislavského letiska Karol Biermann, ktorý bol na jachte J&T, kedy Ján Počiatek (ne)prezradil konverzný kurz koruny a eura.

Smer na ministerstve obrany od počiatkov raboval, preto František Kašický padol, počas Bašku vystrájanie z mojich daní pokračovalo.

Kvôli Galkovým údajným reorganizáciám - ktoré rezort popiera - prišlo o prácu niekoľko tuctov agentov, títo ho zrejme nemajú v láske.

SDKÚ a KDH nemajú záujem o silnú SaS. SDKÚ dohliada na Slovenskú informačnú službu, KDH zasa riadi políciu. Pod tieto dve organizácie spadajú odpočúvacie zariadenia.

Kauza odpočúvania vypukla predtým, ako chcel Galko podať trestné oznámenie kvôli podvodu vo veci vojenského komunikačného systému MOKYS. MOKYS dodáva BAE SYSTEMS, druhá najväčšia zbrojárska firma na svete, v roku 2010 mala firma obrat 22,4 biliónov libier.

Možno budú padať hlavy, no šanca, že sa dozvieme pravdu, je malá.

Okrem Mitra na Slovensku ešte nikto nebol potrestaný za odpočúvanie.

Dobrú noc, deti...

Autor: Lashee. Pôvodne napísaný 21-ho novembra 2011 a následne uverejnený v maďarskom jazyku tu.

Szilárd Somogyi

Szilárd Somogyi

Bloger 
  • Počet článkov:  10
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Počas vlády I. Radičovej som bol poslancom NR SR. Získané skúsenosti ma presvedčili o pravdivosti príslovia "Je lepšie raz vidieť, ako stokrát počuť". Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu