Z koho bude múmia?

Autor: Szilárd Somogyi | 23.5.2014 o 12:09 | Karma článku: 3,33 | Prečítané:  452x

Čo sa nedá robiť v Europarlamente?

Onedlho sa konajú voľby do europarlamentu. Veľa kandidátov, veľa strán, veľa sľubov, veľa hesiel – aj kvôli predchádzajúcim voľbám toho asi majú všetci už plné zuby.

Píšme a čítajme teda o niečom zaujímavejšom. O tom, čo sa vlastne dá v Európskom parlamente robiť. Vtipne si môžeme rovno aj odpovedať, že veľa!

O to šokujúcejšie je to, čo sa v ňom nedá robiť. Nedajú sa v ňom tvoriť zákony!

Viem, znie to zvláštne, najmä v predvečer európskych volieb. Pred pár rokmi, po schválení Lisabonskej zmluvy, zanikla aj možnosť, aby sa členské krajiny podieľali na tvorbe zákonov Európskej únie.

Kto však potom európske zákony tvorí? Europarlament doteraz nevytvoril ani jeden jediný zákon. Nie však preto, že jeho poslanci sú leniví (ako napríklad väčšina poslancov zo Slovenska), ale preto, lebo zákony tvoria nikým nevolení úradníci z Európskej komisie. Parlament na nich nemôže nič zmeniť, len ich prijať. Áno, existuje možnosť vetovania zákonov, ale je dlhý a komplikovaný proces. A ako je známe, poslanci dlhé a komplikované procesy nemajú radi.

Sľuby z plagátov o tom, ako nádejní poslanci plánujú zmeniť európske zákony, sú žiaľ, len vodením za nos. Europoslanec nedokáže zmeniť nijaký európsky zákon. Nie preto, že je lenivý, ale preto, že na to nemá právo. Je to zvláštne, ale je to tak!

Milý čitateľ, niet teda kandidáta, ktorý by spomínanú situáciu chcel zmeniť, preto v sobotných eurovoľbách treba odovzdať hlas tým, u ktorých chcete oceniť ich doterajšiu prácu. Treba voliť niekoho, kto bol doteraz dobrý a zaslúži si aktívny oddych. Alebo aktívne sedenie na stoličke.

Niekoho, koho si môžeme vážiť aj v nehybnosti. Slovom toho, z koho sa má stať živá múmia.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Firmy nutne potrebujú ľudí, z Ukrajiny im ich vláda dovoliť nechce

Na jar minister práce Ján Richter hovoril o možnosti vpustiť na náš pracovný trh ľudí z tretích krajín v odvetviach, v ktorých to bude potrebné.

EKONOMIKA

Právnici, ktorí radili pri predaji Eurovey a príchode Číňanov

Právnické firmy pre SME a The Slovak Spectator ukázali top obchody, pri ktorých radili.

ŠPORT

Za Slovanom stále cítiť pachuť vytunelovaných harvardov

Medzi majiteľmi je dodnes firma zapletená do tunelovania harvardských fondov.


Už ste čítali?